MicrosoftTeknoloji

SMTP Mail Boyut Limiti Ayarlama

       Varsayılan SMTP gönderim limiti 2 MB’dır . Ve uğraştığım projelerin birinde Exchange  Serverda  limitlemenin 20 MB yapıldığı halde 2 MB ‘dan yüksek içerikli maillerin gönderilmediğini gördüm .  Sistemde maillerin atılmadan denetlendiği  SMTP Relay  Server ‘dan kaynaklandığını tespit ettikten sonra  “SMTP Virtual Server ” üzerinde aşağıdaki ayarlamaları yaptım ve sorun düzeldi  .

smtp

  Exchange Server’da  gönderme ve alma limitlerini komut satırı veya grafik yönetim arayüzünden  ayarlayabiliryoruz . Fakat Exchange yapımızın içine SMTP Relay  olarak çalışan başka bir makine atadığımızda Exchange’deki ayarlamalara ek olarak SMTP  Relay server içinde de aynı şekilde limitleri düzenlememiz gerekiyor . SMTP Limiti varsayılan olarak  2 MB olarak geliyor . “ IIS Menager  ” içerisinden ” SMTP Virtual Server ”  üzerine sağ tıklayarak properties seçeneğini seçtikten sonra  açılan pencerede  ” Message ”  sekmesinin altında ” Limit Message Size ” seçeneğini KB cinsinden bir değer atayarak SMTP’den çıkacak mailin boyutunu ayarlayabilirsiniz .

Avatar

Sezer Sürücü

Dahaönce HP , Superonline , GFI gibi firmalarda çeşitli görevlerde hizmet verdim . SOFTEK Haberleşme ve Bilişim Ltd. Şti.'yi kurarak bilişim sektöründe profesyonel çözümler veremeyi amaçlıyorum .

More Posts - Website

Follow Me:
TwitterFacebookLinkedIn